Mutlu ve Sağlıklı Kadın | UcanSohbet Odaları

Mutlu ve Sağlıklı Kadın

kadin-hastaliklari

MUTLU VE SAĞLIKLI KADIN

Mutlu ailenin ve toplumun temeli sağlıklı kadının üzerine kuruludur.  Sağlıklı toplumun koruyucuları olan kadınların sağlıklarına özen göstermeleri gereklidir. Düzenli hareket etmek, sigara içmemek, sağlıklı beslenmek, stresi iyi yönetmek ve sevdiklerimizle vakit geçirmek uzun ve sağlıklı bir yasam sağlar. Ayrıca meme muayenesi, servikal smear ve vaginal muayene, menapoz dönemindeki kadınlarda ise jinekolojik muayene, ultrasonografi, meme filmi ve muayenesi her yıl düzenli olarak yapılmalıdır.

Kadınlarda sık görülen Kanser Türleri;

MEME KANSERİ;

Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen kötü huylu tümördür. Kadınlarda görülen tüm kanserlerin %30’unu oluşturmaktadır. Erkeklerde nadirdir. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin %18’i meme kanseri nedeniyle oluşmaktadır. Meme kanserine bağlı ölümler akciğer ve kalın barsak kanserlerinden sonra 3. sırayı almaktadırlar.

20-40 yaş arası şikâyeti olmayan her kadına her 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl memenin doktor tarafından muayenesi önerilmektedir.  Menapoz öncesi kadınlarda en uygun muayene zamanı adetten sonraki haftadır.

RAHİM AĞZI KANSERİ (SERVİKS KANSERİ)

Rahim ağzı kanseri Türkiye’de en çok görülen jinekolojik kanserlerin başında geliyor. Bunda rahim ağzı kanserinin çok erken evrede yakalanmasını sağlayan PAP Smear testinin fazla yaygınlaşmamasının önemli rolü var. Rahim ağzı kanseri 20’li yaşlardan itibaren görülüyor ve 65 yaşına kadar olan kadınlarda rastlanıyor, en sık rastlandığı yaş grubuysa 40-60 yaş arası.

RAHİM KANSERİ (ENDOMETRİUM KANSERİ)

Rahim kanseri, rahim iç dokusunda yani endometriumda gelişen kanser türüne verilen isim. Bu genellikle 50-70 yaş arasında ve en çok 60 yaş civarındaki kadınlarda görülen bir kanser türü.

YUMURTALIK KANSERİ (OVER KANSERİ)

Yumurtalık kanseri kadınlarda en öldürücü kanserlerin başında geliyor. Bunun başlıca nedeniyse uzun zaman belirti vermemesi ya da belirtilerinin sindirim sistemi hastalıklarının şikâyetlerine benzemesi. Çoğunlukla bu nedenle teşhisi gecikiyor, 3. ya da 4. evrede yakalanıyor ve bu evreden sonra da tedavisi oldukça güç olabiliyor. Yumurtalık kanseri de daha çok ileri yaşlarda, 60 yaş sonrası kadınlarda görülüyor.

VAJİNA VE VULVA KANSERLERİ

Bunlar çok nadir görülen kanser tipleri. Genelde 60 yaş ve üzerinde görülüyor. Vajina kanserinin belirtileri arasında vajinal akıntı, kaşıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, acıma, zorlanmayı saymak mümkün. Vajina kanseri cinsel yolla geçen hastalıkları ve HPV virüsünü taşıyan kişilerde biraz daha sık görülebiliyor.

Bu İçeriği Paylaş: Twitter | Facebook | Email

Mutlu ve Sağlıklı Kadın Yorumlar

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


Mutlu ve Sağlıklı Kadın Etiket

-/- Sitemiz Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları üzerinde; -/-

|UcanSohbet Sohbet | UcanSohbet Chat | UcanSohbet Mirc | UcanSohbet Chat Sohbet | UcanSohbet Sohbet Odaları|

Gibi Kelimelerde öncülük Etmekteyiz..

-/- |UcanSohbet Sohbet | Ucan Sohbet Odaları | -/-

aSkCennetim sohbet - Kelebek Chat - IRC Haber - KelebekTR Sohbet - Sevdi Sohbet - SohbetEL Sohbet Odaları - Kelebek Forum - Kelebek Toplist - kameralı sohbet -